Domácí je nejlepší
Neznám nikoho, kdo by si nedal zmrzlinu. Osvěžující dobrota na tyči, v křupavé oplatce, v poháru, zmrzlinu můžete dokonce ochutnat zapečenou se sněhovou peřinou. Navíc ji koupíte všude, nebo si ji můžete sami připravit doma. S naším skvělým pomocníkem to zvládnete hravě za hodinu.
Zmrzlinovač a vanilková
Nejoblíbenější zmrzlinou je vanilková. Zkuste ji jako první a nebudete litovat. Doporučujeme koupit si místo vanilkového aroma pravou vanilku v podobě lusku. Po vyndání semínek vanilka provoní celý byt. Lusky doma ale neskladujte dlouho, rychle vysychají a ztratí svoji vůni.
A jak na to?
- Když už lusk máte, je potřeba ho podélně rozříznout a nožem vyškrábnout jeho obsah. Ten se pak dá do kastrolu s mlékem. Tyto ingredience mícháme a necháme zahřát. Není nutné, aby se mléko dlouho vařilo. Důležité je především ho nepřipálit. Jde jen o to, aby natáhlo vůni vanilky.
- V míse si elektrickou metlou vymícháme žloutky s cukrem. Výsledkem by měla být jemná našlehaná směs.
- Přeceďte mléko, aby v něm nezbyly žádné pevné kousky vanilky a nechte mírně vychladnout (cca na 70 °C).
- Vanilkou ovoněné mléko poté lijeme do směsi našlehaných žloutků a cukru. Nikdy ne obráceně! V takovém případě totiž hrozí, že se vzniklá směs začne srážet.
- Vzniklou směs pak dáme do čistého hrnce a na mírném ohni necháme hřát, aby se dobře spojila. Přitom opatrně mícháme vařečkou.
- Přidejte do krému rýžový škrob a nakonec smetanu. Tím je krém na vanilkovou zmrzlinu hotový.
Nechte připravený krém vystydnout a nalijte do nádoby zmrzlinovače. Pak už jen zapněte a čekejte, až zmrzlinovač odvede svoji práci. To trvá přibližně 30 až 45 minut.
Zmrzlina a její příchutě
Známé jsou klasické, nejprodávanější příchutě zmrzliny jako vanilková, čokoládová, jahodová, jogurtová, banánová, citronová nebo oříšková. Zážitek přináší zcela netradiční příchutě, které se na trhu objevují. Kombinace chutí slané, pálivé, masové, zeleninové a další.
- klasické zmrzliny (vanilková, smetanová, jahodová, višňová, citronová, borůvková, malinová, oříšková, tvarohová, meruňková, broskvová, atd.)
- tropické příchutě (mango, banán, melou, kiwi, papaya, hroznové víno, růžový grep, sicilský citron, limetta, limoncello, granátové jablko aj)
- alkoholické zmrzliny (becherovka, slivovice, baileys, fernet, pivní, šampaňské, rumová pralinka, punč, krokant s rumem, čokoláda s chilli, whisky team, griotka a další
- kávové a čokoládové zmrzliny (cappuccino, irská káva, latte macchiatto, kávový griliáš, karamelová, nugátová, amaretto, bílá čokoláda s ořechy, višně v čokoládě, dolce latte, whisky cream
- netradiční (cereální, štrúdlová, mrkvová, mentolová, kaštanová, mascarpone…)
- zcela neznámé novinky (wasabi, pivní, čabajková, mateřídoušková, křenová, svíčková, koprová, teplá, sýrová, s příchutí filé … zkrátka fantazii se nyní již meze nekladou
- a které si jen tak asi nedáme (pálivý kozí sýr s dýní, černá zmrzlina s uhlím, zmrzlina z krokodýlích vajec, chobotnicová zmrzlina, žraločí zmrzlina, zmrzlina z koňského masa, kaktusová, humrová, medúzová…a existuje i zmrzlina z mateřského mléka! Teda, to jsou věci.
Co nového ze světa zmrzliny?
- první zmrzlina se vyráběla ze sněhu a ledu ochucená vínem, medem, ovocem
- vanilka, která se spotřebuje při výrobě zmrzliny, pochází skoro celá z Madagaskaru
- ve Venezuele se údajně nachází největší zmrzlinárna s cca 600 druhů zmrzliny
- zmrzlinu doporučují při zánětech hrdla a ústní dutiny, při nechutenství a potížích spojených s polykání
- mléko ve zmrzlině je zdrojem vápníku a bílkovin
- každý Čech sní ročně v průměru pět litrů zmrzliny
- průměrný kopeček zmrzliny zdoláte za 50 líznutí
- nejvíce zmrzliny se zkonzumuje v Americe a Novém Zélandě
Už to nevydržím. Jdu na zmrzlinu. A Vy si vykouzlete pomocí zmrzlinového stroje Vaši příchuť. Přeji hodně zdaru.
Sledujte naše příspěvky v aktualitách. Brzy Vám představíme něco nového. Eva Povová, redakce Hofmann Bohemia